15 maj 2018

JAKI KOLOR FARBY WYBRAĆ DO NASZEGO WNĘTRZA?

Czy wiesz, że dla klientów ATAL, którzy decydują się na skorzystanie z oferty wykończeniowej ATAL DESIGN, największym wyzwaniem podczas spotkania dotyczącego wyboru materiałów wykończeniowych, jest wybór koloru farb? Jesteśmy przekonani, że i Tobie ten problem nie jest obcy. 

Czy podążać za obecnymi trendami, wybierając chłodne odcienie czy jednak klasyczne, standardowe, ponadczasowe beże? A może zaszaleć wybierając mocny, żywy kolor? Tak, podobnych pytań nasuwa się tak wiele, że ich liczba może przysporzyć bólu głowy.

 

KOLOR A STYL I CHARAKTER WNĘTRZA 

 

Na samy początku ustalmy, w jakim stylu chcemy urządzić kupione mieszkanie. Od tego będzie zależeć paleta kolorystyczna, którą wykorzystamy przy aranżacji przestrzeni. 

W romantycznej sypialni z powodzeniem zastosujemy delikatne, pastelowe barwy. Klasyczne, stonowane odcienie najlepiej sprawdzą się w eleganckim salonie. Skandynawskie wnętrze dopełnią odcienie szarości i bieli. 

Zastanówmy się również, jaką funkcję ma spełniać pomieszczenie. Tam, gdzie będziemy odpoczywać, powinny przeważać barwy sprzyjające uspokojeniu i wyciszeniu. Kuchnia kojarzy nam się z ciepłem i w takiej palecie barw ją wykończymy. Z kolei przedpokój to wizytówka domu, która powinna robić pozytywne wrażenie na każdym, kto zajrzy do wnętrza naszego mieszkania.

 

JAKI KOLOR DO WNĘTRZA Z MAŁĄ ILOŚCIĄ ŚWIATŁA? 

 

Oświetlenie w naszych „czterech ścianach” znacząco wpływa nie tylko na samopoczucie mieszkańców, ale również na przestrzeń. Do pokoi, które są zwrócone na północ bądź posiadają niewiele okien, dociera ograniczona ilość naturalnego światła. Jakie są tego konsekwencje? Optycznie pokoje takie wydają nam się mniejsze i ciemniejsze. Jest wiele sposobów, by ciemnym pomieszczeniom dodać odrobinę światła. Najprostszym jest odpowiednio dobrana kolorystyka. 

Przede wszystkim wybieraj jasne barwy. Nie pochłaniają one promieni słonecznych, za to wspaniale je odbijają. Za pomocą takiego zabiegu przestrzeń sprawi wrażenie jaśniejszej, a przede wszystkim - większej.

Biel to niezaprzeczalnie królowa jasnych barw - jako pierwsza polecana do wnętrz z małą ilością światła dziennego. Nie rezygnuj z niej jedynie z powodu "niepochlebnej" opinii. Fakt, że widać na niej nawet najdrobniejsze zabrudzenia, jest mało istotny w porównaniu do zalet, jakie ze sobą niesie. Kiedy na tle śnieżnobiałych ścian ustawisz wybrane meble i dodatki, zyskasz na jasności pomieszczenia.

 

ODCIENIE CHŁODNE CZY CIEPŁE? 

 

Dowiedziałeś się już, że jasne barwy to prawdziwi przyjaciele ciemnych i małych pomieszczeń. Wiedz dodatkowo, że nie ma żadnej reguły, czy należy wybrać odcienie chłodne czy ciepłe, aby rozjaśnić wnętrze. Ważne, aby były pastelowe. Reszta zależy od Twojego gustu i preferencji. Dekoracje również mają duży wpływ na całokształt. Chcąc rozjaśnić wnętrze, wybierz pastelowe meble i ozdoby.

 

MYŚLISZ: "ŁAZIENKA", WIDZISZ: "KAFLE"

 

Oczywiście, płytki ceramiczne to dla nas podstawowy materiał wykończeniowy łazienki. Czy to jednak oznacza, że pomalowanie farbą ściany to nietrafiony pomysł? Oczywiście, że nie!

Wbrew pozorom pomalowanie ścian w łazience to bardzo dobre rozwiązanie. Stosowane obecnie farby mają zbliżone właściwości do glazury: są praktyczne, łatwe w zmywaniu, tworzą nieprzepuszczalną dla wody barierę, a dodatkowo dają nam szersze właściwości w zakresie designu (szeroka paleta barw przeważa nad dostępną kolorystyką płytek ceramicznych). Kolejną zaletą jest ich paroprzepuszczalność - pozwalają ścianie "oddychać", chronią przed powstawaniem pleśni, bakterii oraz grzybów. Poza tym musimy pamiętać, że wybór glazury to decyzja zazwyczaj na lata, ewentualna chęć jej zmiany jest kosztowna i pracochłonna. Poza tym dzięki starannie dobranej barwie uzyskamy efekt poszerzenia wąskiej ściany czy powiększenia całego pomieszczenia.

 

KUCHNIA I JEJ KOLOROWY ŚWIAT

 

Kiedyś służyła wyłącznie do przygotowywania posiłków. Obecnie jest równie ważna, jak reprezentacyjny salon. Mowa oczywiście o kuchni, która swoją funkcję zmienia tak dynamicznie, jak dynamicznie zmienia się nasze obecne tempo życia. To w niej odbywają się ważne rodzinne rozmowy i dyskusje, w niej spożywamy w biegu posiłki i coraz częściej podejmujemy gości. Nic więc dziwnego, że chcemy, by była przytulna i aby, jednocześnie miała niepowtarzalny charakter.

Mimo iż nadal pierwsze skrzypce grają kuchnie utrzymane w białej kolorystyce, znudzeni sterylnością bieli coraz częściej decydujemy się na barwne rozwiązania. Sięgamy po odrobinę koloru, chcemy ożywić to pomieszczenie soczystą barwą cytryny czy limonki. Takie kolorowe inspiracje odmieniają nasze otoczenie, dodając nam energii w codziennym funkcjonowaniu.

Farba do kuchni powinna spełniać takie same funkcje jak farba do łazienki: chronić ściany przed wilgocią, pleśnią i różnicą temperatur.

 

NA PIERWSZY OGIEŃ – PRZEDPOKÓJ!

 

Kolorystyka przedpokoju jest najczęściej elementem całej aranżacji wnętrza. Ważne, aby kompozycja barw dawała poczucie jego spójności i zapraszała do zwiedzenia mieszkania. Przedpokój to zazwyczaj małe pomieszczenie z dużą liczbą drzwi, wieszaków i szaf. Ma być przede wszystkim funkcjonalne, ale i reprezentacyjne. Dlatego wybierajmy kolory farb chłodne, jasne, dające "oddech" i przestrzeń. Pamiętajmy, że ta część mieszkania najbardziej narażona jest na zabrudzenia. Warto więc wybrać farby, które nie przyjmują brudu i w prosty sposób pozwalają się go pozbyć.

 

POMYSŁ I PREFERENCJE

 

Podsumowując, największy wpływ na ostateczny wygląd wnętrza mają: pomysł na jego aranżacje i gust właścicieli. Wszystkie dodatkowe aspekty, takie jak panujące trendy czy standardy, to jedynie elementy dodatkowe. Ważne, aby mieszkańcy domu czuli się w nim dobrze, a projektowana przestrzeń była dla nich miejscem odzwierciedlającym ich gust i wiele mówiącym o nich samych. 

 

Dział Wykończeń Łódź