03 wrz 2016

Kolory wnętrz a nasze samopoczucie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego czujesz się apatyczny albo pobudzony w konkretnym wnętrzu? Warto rozejrzeć się dokoła i zastanowić nad wpływem otaczającego Cię koloru - kolory mają w sobie wielką moc!

Kolory we wnętrzu stanowią element, który istnieje w ścisłym powiązaniu z  komponentami wyposażenia - stanowią całość z meblami, materiałami, fakturami, relacjami przestrzennymi, a więc wszystkimi składowymi charakteru wnętrza lub jego braku. Już same ich zestawienia niosą ze sobą sporą informacją dotyczącą charakteru, stylu życia, upodobań i zainteresowań mieszkającej w nich osoby.

19843.jpg

Wybrane świadomie i z rozwagą są w stanie odmienić na lepsze każde wnętrze- odświeżyć, dodać lekkości. Jest niezliczona ilość możliwości ich wykorzystania, dają narzędzie do zabawy, przeciwdziałają nudzie, są sprzymierzeńcem łatwych metamorfoz, dlatego nie bagatelizujmy ich znaczenia i nie wybierajmy pochopnie.

Dobór farb ściennych to bardzo istotna kwestia – producenci prześcigają się w dyktowaniu trendów i zalewaniu rynku nowymi kolekcjami, wydaje się więc, że decyzja o kolorach ścian jest prostą sprawą. Nic bardziej mylnego!

Trendami warto się inspirować, odpowiednio je do siebie dostosowywać, traktować wybiórczo - ale nie traktować zbyt dosłownie. Wszakże prognozowanie trendów barwnych w kolorystyce wnętrz stanowi w obecnych czasach poważny biznes, napędzany przez producentów farb, dodatków do dekoracji wnętrz,  międzynarodowe targi wzornictwa, co zaś niekoniecznie idzie w parze z naszymi indywidualnymi upodobaniami i potrzebami.  Warto zadać sobie pytanie – w jakich wnętrzach czujemy się dobrze, jakie kolory mają na nas wpływ, jakie jest przeznaczenie i funkcja pomieszczeń. Kiedy już paleta możliwości zostanie ograniczona przez te czynniki, warto wziąć pod uwagę specyfikę wnętrza. Układ i nasłonecznienie ma ogromny wpływ na oddziaływanie koloru, który w różny sposób reaguje na światło, pochłaniając, rozpraszając lub odbijając je, np. w pomieszczeniach z ekspozycją północną lepiej zdecydować się na odcienie cieplejsze, niż w zalewanych ciepłym, popołudniowym,  światłem pomieszczenia ekspozycji  zachodniej. Tu bardziej wskazane będą neutralne barwy.

19842.jpg

Także styl wnętrza w dużym stopniu może być determinantą kolorystyczną. Wnętrza minimalistyczne, „mają upodobanie” do bieli. Ta znów lubi być łączona z naturalnymi barwami materiałów i często dodawaną do tego zestawu skalą szarości lub w formie akcentów – podstawowymi barwami o dużym stopniu nasycenia. Ta sama paleta sprawdzi się w przypadku stylu retro. Biel jest doskonałym tłem dla dizajnerskich mebli, oświetlenia czy dekoracyjnych dodatków z epoki. W opozycji do powyższych jest color blocking, czyli zestawienia z pozoru zupełnie do siebie nie pasujące (np. zieleń z czerwienią). Kontrastujące i odważne połączenia kolorów ścian są tak silnym elementem, ze wymagają dużej rozwagi. Styl glamour, to połączenie ciemnych ścian, na których kontrastują elementy błyszczących dodatków, luster, srebra i złota. Eco design, zaś palety monochromatyczne, począwszy od bieli po organiczne, inspirowane kolorystyką ziemi sieny, oranże, kolory gliny, umbry.

Gdy już zdecydujemy się na kolor, bądź całą paletę, adekwatny do preferowanego przez nas stylu, umiejętnie go użyjmy: dwa, trzy kolory przy neutralnej bazie to maksimum, ważna jest także proporcja. Koloru można także użyć w akcentach lub przeciwnie – może być dominanta wnętrza w opozycji do neutralnego wyposażenia. Kontrasty dobrze sprawdzają się w większych wnętrzach, ponadczasowe połączenie czerni i bieli (zobacz także: odsyłacz do artykułu z lutego) daje duże możliwości modyfikowania dodatkami, a samo w sobie jest bardzo ciekawe i uniwersalne.

19841.jpg

Architektura wnętrz to w znacznej mierze sztuka iluzji, a kolor to jedno z bardziej pomocnych jej narzędzi - barwy nie tylko zdobią, ale i kreują przestrzenie.  Niezależnie od tego czy wybierzemy paletę monochromatyczną, czy odważne połączenia color blocking, warto o kolorze pomyśleć globalnie, a decyzję dobrze przemyśleć. Nadrzędnym celem jest stworzenie wnętrza  kompletnego, w którym będziemy czuć się dobrze -  ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Dział Wykończeń Mieszkań, Katowice