03 wrz 2016

Między bielą a czernią

Odkąd architektura przestała być tylko dziedziną nauki, a stała się sposobem wyrażania siebie, wnętrza przestały być jedynie przestrzenią użytkową. Dziś mają odzwierciedlać nasz charakter i indywidualność, a przy projektowaniu uwalniamy naszą kreatywność. Adaptacja najnowszych trendów w designie stała się pretekstem do zabawy.

Projektanci i dekoratorzy regularnie ogłaszają nowe trendy w meblarstwie, wystroju wnętrz i designie. Już teraz znanych jest kilka tendencji, które w nadchodzącym czasie będą królowały w naszych wnętrzach. Spodziewać się możemy powrotu do klasyki, zastosowania kontrastu oraz łączenia faktur. Odpowiednio dobrana kolorystyka jest w wystroju wnętrz tak samo ważna jak meble i elementy wykończeniowe. Kolor stanowi czynnik bezpośrednio wpływający na postrzeganie wizualne wnętrza. Oddziałuje na formę, stanowiąc jej nieodłączny element.

19629.jpg

Biel - najjaśniejsza, stanowiąca początek palety barw i czerń - najciemniejsza, zamykająca szeroką gamę kolorystyczną tworzą zgrany duet. Są klasyką – to pewne. Nie są ani ciepłe, ani zimne. Są neutralne, minimalistyczne, proste. Nie mają swoich odcieni, intensywności, odmian. Czerń jest kolorem konserwatywnym i doskonale współgra z niemal każdą barwą. Można ją nazwać "niezrozumianym kolorem", gdyż niemal w każdej kulturze ma inne, często odległe znaczenie. Biel natomiast jest purystyczna, jasna, niedopowiedziana. W połączeniu te dwa kolory wzajemnie się dopełniają. Biel staje się bardziej wyrazista, a czerń delikatniejsza. Prócz minimalizmu, prostoty i uniwersalności barwy te zapewnią nam także ponadczasowość. Bo architektura jest jak moda- ma swoje trendy, w których klasyka zawsze powraca.

Życie w kontraście między bielą, a czernią może być przytulne. Przy użyciu tych dwóch barw można optycznie powiększyć lub pomniejszyć, przybliżyć lub oddalić, zaciekawić lub znudzić. Choć design ten może wydawać się surowy i zimny, ocieplą go różne dodatki - meble, tapety, zasłony, narzuty, oświetlenie oraz inne kolorowe dekoracje. Czarno-białe wnętrze, można przełamać np. czerwienią, błękitem lub szarością, które ładnie wpasują się w modny duet. Wówczas aranżacja wnętrza nabierze cieplejszego charakteru. 

20158.jpg

Czarno-biała aranżacja wnętrza jest sama w sobie bardzo charakterystyczna i wyrazista, dlatego trzeba uważać na dobór dodatków, form i ilości dekoracji. Zasada „im mniej, tym więcej” powinna znaleźć zastosowanie przy tego typu aranżacji wnętrza. Nie używajmy zbyt dużo geometrycznych form – jeśli np. podłoga ułożona została w szachownicę, dopasujmy do niej proste, minimalistyczne meble. Poszczególne elementy aranżacji powinny tworzyć razem jedną, spójną stylizację.

19686.jpg

Pomimo wciąż zmieniających się trendów najważniejszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać, to dopasowanie wnętrza do naszego gustu oraz indywidualnych potrzeb. Wnętrza odzwierciedlają użytkowników, a kolory wyrażają ich charakter. Połączenie najnowszych trendów z własną wizją idealnego mieszkania pozwoli otrzymać harmonijną przestrzeń, która będzie zarówno modna, jak i komfortowa w użytkowaniu.

19532.jpg

Dział Wykończeń Mieszkań