19 kwi 2018

Oranżeria - urządzamy ogród zimowy we wnętrzu mieszkania

Ogrody zimowe znane są głównie, jako szklana konstrukcja przylegająca do domów jednorodzinnych. W budownictwie wielorodzinnym również wydzielane są pomieszczenia spełniające funkcje ogrodów zimowych – pięknie przeszklone, wpuszczające mnóstwo światła, w sam raz dla miłośników uprawy roślin doniczkowych. W tej kwestii doskonałym przykładem jest inwestycja Aleja Pokoju 83 zlokalizowana w Krakowie, gdzie oferowane są mieszkania z oranżeriami o powierzchniach ok. 8-9 m2.

Jak wskazuje nazwa oranżerie, niegdyś służyły do uprawy pomarańczy, cytrusów i roślin egzotycznych. Rozkwit oranżerii przypada na okres baroku, jednakże stosowano je od XVII do XIX wieku. Zarówno dawniej, jak i dziś pomieszczenia te służyły jako miejsca spotkań towarzyskich. Obecne oranżerie doskonale sprawdzają się jako biuro, miejsce relaksu, biblioteczka, jadalnia, a nawet sypialnia. Mają sporo zalet, zaś nieocenioną jest widok na panoramę miasta.

Oranżerie należą do pomieszczeń ponadprzeciętnie nasłonecznionych. Jest to znakomite miejsce do aranżacji słynnych ogrodów wertykalnych. Zielone ściany zajmują niewiele miejsca i tworzą korzystny mikroklimat we wnętrzu, zwiększając wilgotność powietrza. Rośliny poprawiają samopoczucie, produkują tlen i filtrują powietrze, pochłaniając kurz i substancje fenolowe. Producenci oferują szeroki wachlarz systemów zielonych ścian. Najczęściej tworzą je moduły kieszeniowe lub doniczkowe. Rośliny na ścianie można zestawiać dowolnie, tworząc niesamowity efekt bujnego ogrodu, który dodatkowo poprawia właściwości akustyczne pomieszczenia – doskonale tłumi hałas.

Usytuowanie oranżerii względem stron świata ma kolosalne znaczenie pod kątem uprawy roślin.

Najcieplejszą oraz najdłużej nasłonecznioną wystawą jest wystawa południowa. Tu najlepiej czuć się będą rośliny egzotyczne, światłożądne. W godzinach największego natężenia światła zaleca się stosować rolety zacieniające, a tych na rynku jest ogromny wybór. Przy aranżacji ogrodu południowego bezpiecznie możemy pomalować ściany na ciemniejsze kolory, takie jak antracyt, granat czy grafit. Kolory te fenomenalnie komponują się z naturalną zielenią roślin. W ofercie ATAL Design w pakiecie VIP oferujemy Państwu możliwość doboru 3 kolorów ścian i zestawienie ich według osobistych preferencji.

Ogród północny charakteryzuje się ograniczoną dostępnością światła w ciągu dnia. Najlepiej uprawiać tu rośliny cieniolubne, niewymagające dużej ilości światła do pełni rozwoju. W aranżacji ogrodu północnego warto wykorzystać jasne barwy, biele, złamane szarości oraz lustra, które odbijają i poprawiają panujące warunki świetlne. Bardziej wymagające rośliny mogą potrzebować sztucznego doświetlania - konieczne są jednak specjalne, dość kosztowne żarówki.

Ekspozycje wschodnia oraz zachodnia charakteryzują się nasłonecznieniem pośrednim. Od strony wschodniej największe nasłonecznienie przypada na godziny poranne, zaś od zachodu na godziny popołudniowe. Będą to miejsca doskonałe na wypicie porannej kawy, a także wieczorne spotkania ze znajomymi.

Oranżerie jako pomieszczenia z małą liczbą ścian przysparzają niemałych trudności podczas aranżacji. Nie zastosujemy klasycznych obrazów na szklanych ściankach, dlatego warto skupić się na tym co możemy zawiesić pod sufitem. Dobór oświetlenia często jest wiodącym elementem w wyborze stylu, jaki zapanuje w naszej oranżerii. Ze względu na wysoką wilgotność należy stosować lampy o podwyższonej klasie ochrony.

Elementy takie jak lampy z metalowymi kloszami, duże ozdobne żarówki, łańcuchy  wprowadzą industrialny klimat do pomieszczenia. Betonowe donice, ceglane ściany czy stalowa beczka zamiast stolika bez wątpienia stworzą kontrast pomiędzy światem natury a działalnością człowieka.

Ciepłe, słoneczne oranżerie ekspozycji południowej zachęcają do uprawy roślin z klimatu śródziemnomorskiego. Rośliny te w otoczeniu odcieni naturalnych piaskowców i wapieni z dodatkiem błękitnych akcentów przenoszą właściciela w scenerię niczym z sycylijskich kurortów.           

Dla wielbicieli chłodniejszych wnętrz w oranżerii doskonale sprawdzą się, dostępne w każdym standardzie wykończenia, jasne podłogi. Surowy klimat wnętrza w stylu skandynawskim łagodzą miękkie, ciepłe tekstylia oraz pastelowe odcienie na ścianach.

Niezależnie od stylu, w jakim urządzimy oranżerię, zadbajmy o to, by nie brakowało w niej roślin. Dobierając meble, warto pamiętać o panującym w niej mikroklimacie. Ze względu na duże wahania poziomu wilgotności powietrza oraz intensywne nasłonecznienie, meble mogą być narażone na płowienie. Dlatego opłaca się kupić meble takich materiałów jak drewno, stal, marmur, rattan i systematycznie poddawać je konserwacji.

 

Dział Wykończeń - Kraków