03 wrz 2016

Oświetlenie w pomieszczeniach

Rozplanowanie oświetlenia na początkowym etapie wykańczania mieszkania to nie lada sztuka. Nie trzeba nikogo jednak przekonywać, że od przemyślenia tej kwestii zależy to jak będziemy się w owym mieszkaniu czuć oraz funkcjonować.

W nowoczesnej aranżacji mieszkań nie stosuje się już lamp centralnych w pomieszczeniach. Miały one za zadanie równomiernie rozjaśniać całe wnętrze, w efekcie dawały jednak mało przyjemne, spłaszczające wnętrze oświetlenie. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa oświetlenia punktowego. Takie oświetlenie nie dość, że jest niezbędne w miejscu przeznaczonym do pracy oraz czytania, to pomaga w funkcjonalności użytkowanych częściach pomieszczenia. Dodatkowo daje przyjemne plastyczne światło, które  w zależności od nastroju można dowolnie rozjaśniać lub przyciemniać.

19867.jpg

Rozplanowując instalację elektryczną należy pamiętać o trzech ważnych etapach.

Rozgranicz funkcję danych pomieszczeń.

Zastanów się, gdzie oświetlenie będzie pomagać w pełnieniu funkcji użytkowych, a gdzie jedynie dekorowało i podkreślało nastrój.
Salon – to pomieszczenie wielofunkcyjne, tu wypoczywamy, spotykamy się ze znajomymi, jemy, czytamy, oglądamy telewizję. Jeśli źródła światła zasilane są z różnych obwodów, będziemy mieli różnorodne możliwości używania go i szeroki wybór rodzaju oświetlenia do czynności, którą akurat wykonujemy.

W przypadku jadalni sprawa jest dość prosta – najczęściej stosuje się oświetlenie nad stołem przy czym istotne jest zawieszenie lampy na takiej wysokości, by nie raziła siedzących przy stole domowników. W strefie telewizyjnej, nawet przyciemnione, światło nie powinno odbijać się od ekranu. Dobrym rozwiązaniem w pokojach dziennych są kinkiety lub oprawy, dające rozproszone oświetlenie, z możliwością regulacji kąta padania lub nawet z możliwością odwrócenia w kierunku sufitu.

19866.jpg

Kuchnia

Poza  oświetleniem ogólnym włączanym przy wejściu, które za zadanie ma oświetlenie całego pomieszczenia, zwykle stosuje się również oprawy halogenowe lub ledowe nadblatowe oświetlające blat roboczy. Musi być jasno, ale nie oślepiająco. Zwykle wybiera się oprawy, które dają światło skupione bezpośrednie oraz takie, dzięki którym można regulować kąt jego padania. Przy dobrze zaplanowanym oświetleniu nad blatem, można zrezygnować z oświetlenia ogólnego. Natomiast trzeba być ostrożnym i zwrócić szczególną uwagę na to, aby oświetlenie blatu nie było zamontowane bezpośrednio nad głową osoby stojącej przy blacie lub bezpośrednio nad szafkami wiszącymi, a także ostrożnie stosować kolorowe oprawy, które mogą dawać kolorową poświatę i zmieniać kolor produktów spożywczych.

Sypialnia

W sypialni oświetlenie pełni specjalną funkcję. Wiodącą rolę w sypialni spełniają lampy dekoracyjne, kinkiety, ale też bardzo modne lampy wiszące nad stolikami nocnymi. Ciepłe, lekko rozproszone światło działa uspokajająco i daje poczucie relaksu. Warto też zaplanować jaśniejsze źródła oświetlenia, osobno włączane które będą umożliwiały nam np. czytanie w łóżku.

Łazienka

Tradycyjnie poza oświetleniem ogólnym, niezbędne będzie tu właściwe oświetlenie lustra i umywalki. W lustrze powinniśmy dobrze widzieć swoje odbicie, więc lampy muszą oświetlać twarz równomiernie nie zmieniając jej naturalnego kolorytu i nie rzucając cieni. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie opraw symetrycznie po obu stronach lustra lub też kilku oprawek nad górną krawędzią lustra. Jako że łazienka jest także pomieszczeniem do relaksu warto zaplanować oświetlenie wspomagające, np. na osobnym obwodzie - dekoracyjne, nastrojowe światło w półkach lub kabinie prysznicowej (świetny efekt wizualny w połączeniu z deszczownią). Dzięki możliwości wyłączenia głównego jasnego oświetlenia stworzymy plastyczne i ciekawe pomieszczenie.

UWAGA - wszystkie oprawy zastosowane w łazience powinny mieć wodoszczelną obudowę.

Przemyśl, jak światło będzie modelować pomieszczenie

Poza oczywistymi zabiegami, dzięki którym za pomocą właściwego ukierunkowania światła będziemy mogli odpowiednio zmienić proporcje wnętrza,  takimi jak np.:  skierowanie światła na sufit, które pozornie powiększa lub odwrotnie w dół –analogicznie ‘obniżającego’ wnętrze, możemy także wyeksponować światłem detale czy fragmenty architektoniczne, takie jak np. podwieszany sufit czy półka z karton-gipsu. Świadoma lokalizacja punktów świetlnych może wydobywać określone przedmioty - obrazy, podkreślać urodę rzeźb i nadawać im szczególny wyraz w przestrzeni mieszkania.

19865.jpg

Lampy jako ozdobnym detal wyposażenia wnętrza

Ważnym aspektem w czasie projektowania oświetlenia mieszkania jest także wybór opraw, które będą korespondowały z kolorystyką oraz stylem danego wnętrza. Ostatnio niezwykle popularne są reflektory montowane tradycyjnie, na szynach lub wpuszczane w sufit podwieszany. Reflektory są nowoczesnym, dodającym charakteru sposobem na doświetlenie wnętrza. Równie ciekawie prezentują się lekkie designerskie „lampy- żarówki” na kolorowych kablach, lampy z klatką lub papierowe o wysmakowanych formach i kształtach.

Bardzo często przy wyborze oświetlenia względy estetyczne przeważają nad praktycznymi. Tymczasem niedostateczne natężenie światła w miejscach, w których czytamy lub pracujemy na komputerze, może skutkować zmęczeniem oczu, a w dłuższej perspektywie nawet pogorszeniem wzroku. Warto więc dobrze przemyśleć kwestię oświetlenia we wnętrzach oraz zaplanować je na początku przed generalnym remontem, co pozwoli uniknąć przeróbek, które niepotrzebnie podnoszą koszty wykończenia mieszkania.

Dział Wykończeń Mieszkań, Katowice