03 wrz 2016

Sposoby na przechowywanie w mieszkaniach

Kupując mieszkanie mamy na uwadze każdy metr kwadratowy, często zapominając jak istotnym są miejsca do przechowywania – garderoby, szafy w zabudowie, regały. To tam, by uniknąć chaosu w mieszkaniu i utrzymać w nim porządek składujemy najpotrzebniejsze rzeczy do funkcjonowania i życia w nim na co dzień.

Już podczas wyboru mieszkania powinniśmy przyjrzeć się rzutom i zastanowić się nad lokalizacją garderoby lub wygodnej szafy. Dzięki mądremu i funkcjonalnemu rozplanowaniu możemy zyskać naprawdę dużo przestrzeni do przechowywania. Dobra aranżacja pozwoli nam wykorzystać każdy z pozoru niewykorzystany kąt.

20164.jpg

Przyjmuje się, że „skład” powinien zajmować minimum 10% powierzchni całego mieszkania, zaś optymalne wielkości to 15-20%. Nie powinien również zajmować zbyt dużo miejsca w mieszkaniu, aby uniknąć zbierania niepotrzebnych rzeczy.
Należy pamiętać, że musimy wygospodarować miejsca, w których przechowywać będziemy artykuły gospodarstwa domowego (odkurzacz, wiadro i mop, deskę do prasowania, suszarkę itp.) oraz innego rodzaju rzeczy, których nie chcemy wyrzucić i na co dzień nie używamy, takie jak walizki, teczki, pudła czasem meble.

Garderoba

Najlepszym rozwiązaniem dla przechowywania w mieszkaniu jest garderoba, w której w jednym miejscu zostaną schowane wszystkie niepotrzebne na co dzień rzeczy. Możliwości aranżacyjne zależą od jej wielkości, jednak optymalny wymiar to minimum 180 cm długości na wieszanie ubrań oraz otwarte półki, szuflady i miejsce na duże lustro, w którym widoczna będzie cała sylwetka. Garderoby wymagają skoncentrowanej jednofunkcyjnej przestrzeni tak, by było możliwe w niej nie tylko przechowywanie, ale również ubieranie, rozbieranie. Jeśli pozwalają na to możliwości aranżacyjne mieszkania, garderoba powinna znajdować się pomiędzy sypialnią a pokojem kąpielowym/łazienką.

20165.jpg

Szafy w zabudowie

W przypadku braku miejsca na pomieszczenie garderoby, powinniśmy pomyśleć o wkomponowaniu odpowiedniej ilości szaf w zabudowie w naszym mieszkaniu.

Oczywistym jest lokalizacja szafy bezpośrednio przy wejściu w przedpokoju lub holu, gdzie znajdować się będą okrycia wierzchnie, obuwie oraz artykuły gospodarcze jeśli mamy na to miejsce.

20163.jpg

Szafy systemowe w zabudowie powinny również znaleźć się w każdej sypialni. Warto pomyśleć, aby umiejscowić je pomiędzy pokojami, dzięki czemu zyskujemy dodatkową barierę akustyczną w mieszkaniu. Również korzystnym jest ulokowanie szafy na ścianie wejścia do pokoju – tworzymy przy tym wrażenie pogrubienia ściany wejściowej oraz zwiększamy tym samym wrażenie prywatności w pomieszczeniu. Chcąc zwiększyć przestrzenie przechowywania możemy pomyśleć o zapomnianym, a jakże funkcjonalnym rozwiązaniu jakim jest pawlacz. Niekorzystnie kojarzony z zabudową boazeryjną pawlacz, obecnie nabiera trochę innego wyglądu, choć funkcja i przeznaczenie pozostają bez zmian – mają na celu przechowywanie/chowanie. Najważniejszy jest pomysł. Im bardziej interesujący i ciekawszy tym lepiej.

Istota „otwartych półek”

Przechowywanie podręcznych przedmiotów wymaga łatwego dostępu. Dlatego też planując urządzenie mieszkania powinniśmy mieć na uwadze, żeby takie półki lub szafki były odpowiednio wąskie, aby każdy przedmiot był widoczny i szybko dostępny. Dotyczy to przechowywania w kuchni, jak i korytarzu bądź sypialni i łazience.

Bez względu na wybrany metraż, w każdym mieszkaniu jest możliwość wykorzystania jednej z powyższych funkcji bądź ich mieszania. Począwszy od małej kawalerki aż do przestronnego ponad stu metrowego mieszkania jesteśmy w stanie wygospodarować miejsca do przechowywania.

Dział Wykończeń Mieszkań, Wrocław