03 wrz 2016

Urządzamy łazienkę

Ach ta łazienka! Gdyby spojrzeć na nią jak na postać z filmu, zapewne byłaby obsadzona w roli superbohatera. I nie byłby to film z gatunku science fiction ale prawdziwa historia niezwykłej łazienki.

Można by rzec  „Wielkie” małe pomieszczenie. Zwykle jej powierzchnia nie przekracza 5 mkw., a każdy centymetr jest na wagę złota. To niewielkie pomieszczenie spełnia olbrzymią rolę w naszym mieszkaniu.  Jest numerem jeden w mieszkaniowym rankingu pomieszczeń, bo nie jesteśmy w stanie się bez niej obejść.

19847.jpg

To wszystko sprawia, że od łazienki wymagamy rzeczy wręcz niemożliwych. Kiedy chcemy, ma być domową strefą relaksu, innym razem pralnią, suszarnią i poręcznym schowkiem. To wszystko w jednym niewielkim pomieszczeniu!
Jak więc sprawić aby nasza łazienka łączyła w sobie wszystkie te funkcje, a do tego była piękną ozdobą naszego mieszkania? Odpowiemy na to!

Po pierwsze rozmiar

Oczywiście, że ma znaczenie. Ale gdy centymetrów naszej łazienki jest jak na lekarstwo, musimy myśleć praktycznie. Pożegnajmy się zatem z wielką narożną wanną, a zamiast niej umieśćmy poręczną i praktyczną wannę prostokątną. Jej kształt łatwo dopasowuje się do kształtu pomieszczenia, łatwiej też o rozmieszczenie pozostałych sprzętów w bezpośrednim sąsiedztwie wanny. A gdy marzymy o prysznicu i jednocześnie wannie ale łazienka jest zbyta mała na takie rozwiązanie? Tu idealnym pomysłem okaże się połączenie wanny z parawanem. Dzięki temu zaoszczędzimy cenną powierzchnię, a funkcjonalność tego zestawienia będzie taka sama jak kabiny prysznicowej z tą różnicą, że w wannie możemy się jeszcze położyć. A co w przypadku gdy łazienka jest na tyle mała, że z trudnością mieści choćby najmniejszą kabinę prysznicową? W tej sytuacji pamiętajmy o ergonomii. Drzwi kabiny prysznicowej muszą otwierać się swobodnie, a światło przejścia musi być na tyle duże, aby bez problemu można było do niej wejść. W małym wnętrzu doskonałym rozwiązaniem okaże się zastosowanie kabiny z przesuwnymi drzwiami lub ścianki prysznicowej. Pozbawiając kabiny otwieranych drzwi zyskujemy przestrzeń dla innych elementów łazienki.

19846.jpg

Zachowane kształty i proporcje

Nawet duża łazienka z zachwianymi proporcjami będzie sprawiała wrażenie przytłaczającej, niedopasowanej, a w konsekwencji niefunkcjonalnej. O co zatem chodzi z tymi kształtami i proporcjami? Pamiętajmy, aby przy wyborze wyposażenia łazienki kierować się nie tylko wygodą i komfortem ale również dopasowaniem. Kompletujmy sprzęty w taki sposób, aby ich kształty były zbliżone, a forma nawiązywała do stylistyki pozostałych urządzeń. Dzięki temu zbudujemy spójne wnętrze, gdzie każdy element będzie stylistycznym nawiązaniem do innego. Pamiętajmy też o proporcjach. To, że naszym marzeniem jest wielka wanna czy olbrzymi prysznic nie powinno nas skłaniać do zmniejszania rozmiaru innych sprzętów w łazience. Wielka wanna kosztem filigranowej umywalki będzie wyglądała we wnętrzu karykaturalnie i przytłaczająco. W takiej łazience już na pierwszy rzut oka widać, że zostały zachwiane proporcje. Zatem forma i proporcje to ważne elementy tak niewielkiego wnętrza jakim jest łazienka, pamiętajmy o tym przy jej urządzaniu.

19845.jpg

Iluzja

Nie trzeba być Davidem Copperfieldem aby sprawić, by nasza łazienka się powiększyła. Wystarczy lustro. To magiczny rekwizyt, który musi pojawić się w każdej łazience. Lustro jest w stanie zdziałać cuda. W zależności od potrzeb i miejsca - wydłuży, skróci lub nada głębi naszej łazience. Lustro, niezwykle cenne w małych wnętrzach, potrafi oszukać nasz wzrok. Sprawi,  że łazienka optycznie wyda się większa. Używajmy zatem luster pod każdą postacią. W małej łazience – poziomych, na całą ścianę, bo optycznie wydłużą pomieszczenie. W dużej, o długich bokach - pionowych aby skrócić wizualnie łazienkę i nadać jej bardziej regularny i proporcjonalny kształt.

Perspektywa

Ile razy patrzyłeś na łazienkę i czegoś Ci w niej brakowało? My wiemy czego – perspektywy! Budowanie perspektywy to zabieg, którego zadaniem jest wyodrębnienie różnych płaszczyzn w celu optycznego powiększenia wnętrza. To za jej sprawą łazienka sprawia wrażenie trójwymiarowej i przestrzennej. Proste płaszczyzny za pomocą dekorów wręcz wychodzą ze ściany, a wszelkie wnęki i półki sprawiają, że łazienka wydaje się nam większa, niż świadczy o niej jej powierzchnia. Taki zabieg budowania przestrzenności w łazience to krok w stronę przełamania nudy i sposób na długowieczność Twojej łazienki. Dzięki temu nie tylko powiększymy wizualnie łazienkę ale również zyskamy dodatkową przestrzeń na przechowywanie kosmetyków, czy ustawienie dekoracji.

19844.jpg

Nastrój

Romantyczny wieczór, relaksacyjna kąpiel czy warsztat pracy? Od oświetlenia zależy nastrój wnętrza i osób w nim przebywających. Dlatego tak ważnym elementem łazienki jest jej właściwe i wielofunkcyjne oświetlenie. Zastosujmy zatem kilka niezależnych źródeł oświetlenia, tak aby wydzielić strefy naszej łazienki. Dzięki temu nie tylko zadbamy o oszczędność ale również zapewnimy sobie odpowiednie oświetlenie wybranych miejsc. Podczas budowania odprężającego nastroju pomocne będzie delikatne oświetlenie wnęk i półek, boczne podświetlenie lustra czy dolne podświetlenie obudowy wanny. Podczas pracy niezbędne okaże się silne oświetlenie miejsca przy pralce i nad umywalką. Natomiast wszelkie zabiegi kosmetyczne wymagają dostatecznego oświetlenia strefy przy lustrze ale pamiętajmy światło musi być koniecznie skierowane na twarz nie bezpośrednio na lustro.

Zabawa przestrzenią

To najtrudniejszy etap projektowania łazienki. Wymaga od nas wielkiego sprytu. Tu nasza pomysłowość powinna nie mieć granic. Dyskretnie i estetyczne ukrycie przestrzeni o funkcjach praktycznych, to nie lada wyzwanie. Schowek na domowe przybory i środki czystości, szafka na kosmetyki, czy zabudowa pralki również muszą harmonijnie wpisywać się we wnętrze łazienki. Na szczęście są na to sposoby. Podczas projektowania łazienki zwróćmy uwagę na miejsca, które na pierwszy rzut oka tworzą tzw. „puste przestrzenie”. Z pozoru nie do wykorzystania, przy odrobinie pomysłowości mogą spełniać funkcje szafek. I tak zabudowa stelaża pod miskę WC, to istna jaskinia pomysłów i możliwości. Taką przestrzeń możemy zabudować w całości płytą meblową ukrywając dyskretnie szafki w przestrzeni nad i obok stelaża. Przestrzeń w miejscu pralki możemy wykorzystać na stałą zabudowę, w której nie tylko ukryjemy pralkę ale także stworzymy miejsce do przechowywania niezbędnych detergentów. Natomiast niezwykle pomocnym sprzymierzeńcem w ukryciu kosmetyków okaże się szafka pod umywalką, czy to w postaci gotowego rozwiązania, czy też zabudowy pod blatem, na którym umieszczona jest umywalka. Tak więc sposobów jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo przestrzeń nie stanowi tu bariery. Liczy się tylko nasz spryt i pomysłowość.  

Dział Wykończeń Mieszkań, Łódź