03 wrz 2016

Wybieramy drzwi w mieszkaniu

Drzwi to ruchoma przegroda rozdzielająca pomieszczenia, zapewniająca intymność  oraz wygłuszenie poszczególnych części mieszkania. Są elementem praktycznym w każdym wnętrzu, w czasie projektowania zapominamy jednak o ich estetycznej stronie.

Bardzo  istotny wpływ na aranżację wnętrza mają drzwi. Ważny  jest nie tylko kolor ale i styl, faktura, sposób otwierania, przesuwania czy składania. O ile ruchome elementy wyposażenia, jak meble oraz kolory ścian, zmieniamy często, drzwi pozostają w naszym domu na długo. Powinniśmy zatem dobrze przemyśleć wybór.

19859.jpg

Jak dobrać kolor?

Drewno. Drewnianą okleinę lub kolor drewna drzwi powinno dobierać się komponując ją z podłogą, stolarką okienną lub meblami. Jest to słuszna zasada. Nie należy jednak mylić dopasowania z doborem wszystkich elementów w jednakowym kolorze. Barwy powinny wychodzić z tej samej tonacji – ciepłej lub chłodnej, ale elementy mogą ze sobą kontrastować pod względem intensywności oraz poziomu jasności. Tutaj liczą się indywidualne upodobania i oczekiwany charakter wnętrza. Im większy kontrast, tym odważniejszy efekt końcowy.

Biel. Modnym kolorem frontu w ostatnim czasie stała się biel. W połączeniu z białymi listwami przypodłogowymi, pasuje właściwie do każdego koloru drewna podłogowego. Pod tym względem biel wydaje się być bezpiecznym i uniwersalnym wyborem. Drzwi takie optycznie powiększą wnętrze, nadając mu lekkości. Ostatnie trendy sprawiły, że białe drzwi stały się niejako obowiązkowym elementem modnego i minimalistycznego stylu skandynawskiego.

19858.jpg

Mało miejsca w korytarzu? To nie problem.

Kiedy montaż standardowych otwieranych drzwi do pomieszczenia, ze względu na jego wymiary jest niemożliwy (np. garderoba i wąski korytarz), możemy zdecydować się na drzwi z systemem przesuwnym. Większość oferowanych modeli na rynku jest dostępna także w formie przesuwnej. Można wyróżnić drzwi przesuwne naścienne, których zasada działania polega na przesuwaniu skrzydła drzwi po płaszczyźnie ściany lub kieszeniowe, montowane tak że skrzydło drzwi chowa się do wewnątrz ściany.

Przeszklenia

W zależności od modelu ,dostępne są drzwi pełne, całkowicie szklane lub z częściowym przeszkleniem. Szkło montowane w drzwiach może być bezbarwne, matowe, kolorowe, białe, gładkie lub wzorzyste. Każda z tych możliwości, ma swoje inne uzasadnienie. Jeśli chcemy doświetlić sąsiadujące pomieszczenie, wybierzmy model drzwi ze szkłem matowym jasnym. Do pomieszczeń  o bardziej ekstrawaganckim wyrazie, dopasujmy drzwi z kolorowymi szybami, a do wnętrz ekspozycyjnych – drzwi całkowicie przeszklone. Drzwi pełne są bardzo uniwersalne, dobrze pasują do każdego wnętrza. W łazienkach praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie częściowo przeszklonego frontu. W nowoczesnych wnętrzach, zdecydujmy się na drzwi z dużym, bezpodziałowym elementem szklanym (np. DRE, Vetro, standard VIP), podkreślą one jego charakter.

19857.jpg

Swobodny obieg powietrza

Pamiętajmy, że w pomieszczeniach, gdzie nie mamy zapewnionej osobnej wentylacji, drzwi powinny pełnić także funkcję regulującą obieg powietrza. W drzwiach łazienkowych konieczne jest zamontowanie tulei wentylacyjnych lub wykonanie podcięcia dolnej krawędzi frontu. Zwłaszcza drugie z proponowanych przez producentów rozwiązań, nie wpływa na odbiór wizualny drzwi.

Na koniec

Skrzydło drzwi, ościeżnica, rodzaj oszklenia, kolor, faktura, materiał, wszystkie te elementy powinny stanowić spójną całość. Nie należy zapominać także o detalach, takich jak klamka, zawiasy, zamek.  Źle dopasowane wykończenie drzwi może zaburzyć proporcję pomieszczenia oraz wyraz estetyczny wnętrza.

19856.jpg

Pamiętajmy zatem, że drzwi to bardzo ważny element każdego pomieszczenia. Dobierajmy go uniwersalnie, ale nie bójmy się eksperymentów. Odpowiednio dobrane drzwi, potrafią nadać nawet najbardziej zwyczajnemu wnętrzu unikalnego charakteru.

Dział Wykończeń Mieszkań, Kraków